Kurkuma – suplement, który warto znać!

Kurkuma – suplement, który warto znać!

Kurkuma pozyskiwana z korzenia ostryżu ma bardzo wiele zastosowań – począwszy od przyprawy używanej do wielu potraw a skończywszy na składniku leków i suplementów pomocnych przy wielu dolegliwościach. Oto niektóre z dobroczynnych właściwości kurkumy.

Kurkuma zawiera tumeron, który pobudza namnażanie i różnicowanie komórek nerwowych w mózgu. Innym ważnym składnikiem tego korzenia jest kurkumina, która ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i oczyszczające. Zalecana jest dla osób aktywnych, uprawiających sport, a także cierpiących z powodu różnego rodzaju bólu spowodowanego stanem zapalnym. Stosowana również jako dodatek wspomagający leczenie nowotworów. Kurkumina pomaga w zatrzymaniu wzrostu nowotworu, rozprzestrzeniania się i przerzutów komórek nowotworowych na poziomie molekularnym. Przyczynia się również do śmierci komórek nowotworowych.

Działanie przeciwutleniające, zawartość kurkuminy i wiele więcej!

KurkuminaDziałanie przeciwutleniające kurkumy wpływa na zwolnienie procesów starzenia. Kurkuma jako przeciwutleniacz neutralizuje wolne rodniki, odpowiedzialne za uszkodzenia i zniszczenia ważnych substancji organicznych takich jak białka i DNA.
Kurkuma działa żółciopędnie, pobudza wydzielanie enzymów trzustkowych, gastryny i sekretyny. W układzie trawiennym działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie oraz rozkurczająco. Pomaga podczas zaburzeń trawienia. Kurkuma przyspiesza metabolizm, stymuluje perystaltykę jelit i zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Ponadto kurkuma zwiększa wrażliwość na insulinę, a także stymuluje jej wydzielanie. Środek wspiera oprócz tego funkcjonowanie bardzo ważnego organu, jakim jest bez wątpienia wątroba. Kurkumina wspiera działanie komórek śródbłonka, które wyściełają naczynia limfatyczne i krwionośne. Uszkodzenia śródbłonka są głównym powodem chorób serca.

Warto wiedzieć, że kurkumina jest doskonałym środkiem przeciwbólowym. Poza standardowym przyjmowaniem jej na bóle głowy, stosuje się ją również w łagodzeniu bóli pooperacyjnych, a także w bólach stawów i ogólnoustrojowych. Kurkuma to suplement, który jest lepiej wchłaniany w obecności tłuszczu, dlatego jeśli chcemy wykorzystać jak najlepiej jego właściwości, powinniśmy spożywać go razem z posiłkiem zawierającym tłuszcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *